Małe ojczyzny
Tarnowskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych TARSON (III)

Rozkręcamy się!

Bardzo dziękujmy, za zainteresowanie czytelników gazetki Sąsiadka-Czytaj ostatnim artykułem, za liczne telefony zgłaszające chęć przystąpienia do Tarnowskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych TARSON. W zdecydowanej większości były to kilkudziesięciominutowe opowieści, przedstawiające liczne problemy zatroskanego rodzica dziecka niepełnosprawnego, szukającego pomocy. Jakże są to nam znane sprawy, jaki znany język, nastrój; wszystko to przez lata doświadczaliśmy. Rozumiemy się bez słów.

Jak już pisaliśmy jesteśmy nową organizacją, oficjalnie istniejemy od miesiąca. Na dziś, mamy tylko siebie do zaoferowania. Ale myślę, że to co dla niektórych znaczy niewiele, dla wielu z nas znaczy bardzo dużo. Chcemy stworzyć rodzinę rodzin. Miejsce, gdzie rodzic osoby niepełnosprawnej znajdzie bratnią duszę, zrozumienie, życzliwość, dobrą radę czy pociechę, wymianę doświadczeń, pokierowanie na drogę, by rozwiązać problem. Zobaczysz, że nie jesteś osamotniony, że jest nas wielu w tarnowskim środowisku.

Razem można więcej. Jesteśmy organizacją pozarządową. Możemy oficjalnie występować w Twoim imieniu, by o coś się starać, by z czymś walczyć, by o coś prosić. Na pewno wielokrotnie doświadczyłeś jak trudno jest stanąć we własnej sprawie. Jak bolą samotne porażki. Chętnie będziemy Twoim orędownikiem.

Zanim wyjdziemy z konkretnymi propozycjami, chcemy wysłuchać Waszych głosów. Pozbierać największe potrzeby i oczekiwania. Chcemy je pogrupować według niepełnosprawności i wieku, tak by móc jak najlepiej adresować późniejsze, dalekosiężne działania. Nic jeszcze nie obiecujemy, ale nic tez nie tracisz, dając sobie szansę i wspierając się o organizację rodziców osób niepełnosprawnych.

Bazując na dotychczasowej wiedzy, mamy pomysły na działania na rok 2018. Pierwszy etap starań o dotacje na rok 2018 kończy się 15 września 2017. Dlatego musieliśmy, nie czekając na Państwa zgłoszenia podjąć pewne decyzje. Jesteśmy po debacie programowej Stowarzyszenia. O ile uzyskamy na te działania dofinansowanie z Gminy Tarnowo Podgórne, będziemy je realizowali od początku 2018 roku. Będą to zarówno działania doraźne, krótkotrwałe jak i permanentne, przebiegające przez cały rok. Chcemy objąć nimi niepełnosprawne dzieci i dorosłych. Jest zrozumiałe, ze jako młoda organizacja, starujemy powoli, rozkręcamy się.

Ważne jednak, że będziemy razem. Będziemy się spotykali, wsłuchiwali w Państwa potrzeby i problemy. Będziemy zorganizowaną grupą mieszkańców naszej Gminy, która wspólnie może oczekiwać od jej Włodarzy bardziej konkretnej pomocy, niż miałby się o nią starać każdy samodzielnie. Wierzę, że z czasem będziemy mieli coraz większe możliwości działania na rzecz osób niepełnosprawnych.

Żyjemy w bogatej Gminie, sprawnie zarządzanej, która na pewno życzliwie będzie wspierać nasze środowisko.

Wszystkie działania zarządu i członków Stowarzyszenie są oparte na pracy społecznej. Pomyśl, co i Ty możesz wnieść do tego wspólnego dzieła.

W następnym miesiącu podamy datę i miejsce pierwszego spotkania zainteresowanych Tarnowskim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych TARSON. Jako Stowarzyszenie pragniemy wesprzeć również Rodziców osób z niepełnosprawnością, m.in poprzez Warsztaty tematycznie poruszające znane im problemy, na które z przyjemnością zaprosimy także już niebawem.

Do Tarnowskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych TARSON jest lista otwarta. Czekamy na Ciebie.

Można się z nami skontaktować: Grażyna–tel. 508610256, Paweł-tel.603684930, Kazimierz-tel. 665282828. Adres mailowy: stowarzyszenie@tarson.pl

Kazimierz Szulc


Autor: naturalnie