Aktualnie
Najciekawsze wykłady, ważne debaty, inspirujące dyskusje – podsumowanie XVII Konferencji „Kardiologia Prewencyjna 2024”

W dniach 15-16 listopada 2024 r. w Krakowie, odbyła się XVII Konferencja Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego „Kardiologia Prewencyjna 2024 – wytyczne, wątpliwości, gorące tematy”, która zgromadziła szerokie grono ekspertów z wielu środowisk, naukowców, lekarzy, przedstawicieli wielu dziedzin medycyny i nauk  o zdrowiu. Wydarzenie było poświęcone nowoczesnym metodom zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym oraz wyzwaniom, jakie stoją przed systemem ochrony zdrowia w zakresie profilaktyki i leczenia chorób układu krążenia, również w obliczu starzejącego się społeczeństwa.

Wykłady inauguracyjne wygłosili goście specjalni: prof. Gregory Lip, najczęściej cytowany europejski naukowiec, który w swoim wystąpieniu przedstawił aktualny stan wiedzy w zakresie zapobiegania udarom w migotaniu przedsionków i prof. Janina Stępińska – Dyrektor Instytutu Kardiologii, która wygłosiła wykład na temat kierunków zmian w polskiej kardiologii.

Kardiologia Prewencyjna” to największa w Polsce konferencja poświęcona profilaktyce chorób serca i naczyń. W tym roku było to ponad 50 sesji tematycznych, poświęconych najciekawszym wyzwaniom i doniesieniom w zakresie prewencji kardiologicznej. W programie znalazły się m.in. sesje poświęcone niewydolności serca, jednemu z najbardziej kosztownych i trudnych terapeutycznie schorzeń. Wykładowcy podczas swoich wystąpień podkreślali ważność tego problemu w kanonie głównych wyzwań zdrowotnych w ujęciu klinicznym
i systemowym – odnosząc się do jej obrazu epidemiologicznego, do wpływu niewydolności serca na zdrowie i życie pacjentów oraz do zagadnień związanych z leczeniem i finansowaniem opieki. Nawiązano również do kluczowych barier w optymalizacji farmakoterapii i wyzwań rehabilitacyjnych wśród pacjentów ze zdiagnozowaną niewydolnością serca.

Cechą wyróżniającą Konferencję od innych jest niebywała wielodziedzinowość, o czym świadczy między innymi sesja poświęcona duetom kardiologicznym, podczas której omówiono postępy w farmakoterapii chorób serca, czy też sesja poświęcona nowoczesnym metodom leczenia cukrzycy, jak również wyzwaniom w opiece nad pacjentami z współistniejącą chorobą serca i nowotworem, wskazując ważność zintegrowanego procesu terapeutycznego w tym zakresie. Dyskutowano o efektywnej diagnostyce i skutecznym leczeniu między innymi nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, otyłości, cukrzycy, choroby wieńcowej, niewydolności serca, migotanie przedsionków.

Jak zwykle nie zabrakło sesji poświęconych medycynie stylu życia i jej roli w zapobieganiu chorobom serca. Kluczową rolę w dyskusjach odegrały tematy dotyczące zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej, redukcji stresu oraz walki z nałogami, które mają fundamentalne znaczenie w redukcji ryzyka sercowo-naczyniowego. Jak co roku podczas konferencji odbywały się również warsztaty z zakresu diagnostyki i leczenia uzależnienia od nikotyny. Dyskutowano również o interdyscyplinarnym modelu leczenia otyłości w kontekście najistotniejszych barier i jego roli w poprawie stanu zdrowia i jakości życia pacjentów borykających się z otyłością i chorobami współistniejącymi na przykładzie przypadków klinicznych. Problem nadwagi i otyłości został również szeroko omówiony w kontekście powikłań sercowo-naczyniowych. Zainteresowanie wzbudziły także wykłady dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji i narzędzi telemedycznych w diagnostyce i zarządzaniu zdrowiem pacjentów z chorobami serca i naczyń. Wskazano, że technologie te mogą zrewolucjonizować podejście do prewencji i leczenia.

Ważny blok tematyczny konferencji stanowiły sesje epidemiologiczne poświęcone wynikom polskich i międzynarodowych badań nad czynnikami ryzyka i ich konsekwencjami oraz badaniom epidemiologicznym populacji geriatrycznej. Tradycyjnie zaprezentowane zostały również najnowsze stanowiska i wytyczne grup eksperckich. Omówiono najnowsze wytyczne i rekomendacje dotyczące prewencji pierwotnej i wtórnej chorób serca, koncentrując się na roli zmian stylu życia, farmakoterapii i kontroli czynników ryzyka.

Podczas Konferencji ogłoszono również między innymi stanowisko ekspertów Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczące roli nowoczesnych metod monitorowania glikemii w zapobieganiu powikłaniom sercowo-naczyniowym u pacjentów z cukrzycą. Eksperci podkreślali, że pacjenci kardiologiczni z cukrzycą stanowią szczególnie narażoną grupę, a zastosowanie nowoczesnych technologii może znacząco poprawić efektywność leczenia i zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań. Cukrzyca jest jednym z najistotniejszych czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, które są główną przyczyną zgonów pacjentów z tym schorzeniem. Szacuje się, że około 46% pacjentów z chorobą wieńcową oraz ponad 40% pacjentów z niewydolnością serca cierpi jednocześnie na cukrzycę. Zaburzenia metabolizmu węglowodanów i wysoka zmienność glikemii są silnie powiązane z przyspieszonym rozwojem miażdżycy, wzrostem ryzyka zawału serca, a także większym ryzykiem rozwoju niewydolności serca. W związku z tym dokładna kontrola glikemii jest jednym z kluczowych elementów leczenia tej grupy pacjentów. Umożliwiają to systemy ciągłego monitorowania glikemii, które poprzez dostarczanie danych o stężeniu glukozy w czasie rzeczywistym, umożliwiają precyzyjne monitorowanie wahań glikemii i podejmowanie szybkich decyzji terapeutycznych.

Podczas konferencji odpowiadano również na kluczowe pytania dotyczące tego jak oceniać jakość w medycynie oraz tego czy nowe zawody w systemie ochrony zdrowia w postaci profilaktyka i koordynatora medycznego zmniejszą zapadalność na choroby serca i naczyń.

Ponadto, podczas konferencji zaprezentowano kilkadziesiąt ważnych doniesień oryginalnych.

Wydarzeniem towarzyszącym Konferencji, jak co roku od jedenastu już lat, był Poranny Bieg Po Plantach Krakowskich – inicjatywa, której celem jest promocja codziennej rekreacyjnej aktywności fizycznej i edukacja na temat jej roli w profilaktyce chorób serca i naczyń. W tym roku, w tym samym czasie, pobiegli również mieszkańcy innych polskich miast, m.in. Gliwic, Łodzi, Rzeszowa, Warszawy, Zakopanego, którzy w ten symboliczny sposób dołączyli do Biegu Dla Serca.

Kardiologia Prewencyjna” to największa w Polsce konferencja poświęcona profilaktyce chorób serca i naczyń. Poprzez kształtowanie postaw prozdrowotnych i szerzenie w opinii publicznej świadomości na temat możliwości i roli skutecznej prewencji przyczynia się do znaczącej poprawy stanu zdrowia i jakości życia Polaków oraz zmniejszenia obciążeń związanych z chorobami układu krążenia.

W imieniu Komitetu Organizacyjnego zapraszamy na przyszłoroczną konferencję, która odbędzie się w dniach 21-22.11.2025 r. w Krakowie.


Autor: naturalnie