Dla lekarzy
Na szczycie stromej góry…

Mówienie o transplantacjach – choć tak „nośne medialnie” – jest dzisiaj niezwykle trudne. To nie tylko stroma góra, ale i przepastne obszary ludzkiej psychiki, wrażliwości i bardzo często … niewiedzy.

Można wpaść w różne mentalne pułapki. Z jednej strony – postrzeganie świata i świadectwa osób, które otrzymały nowe życie. Szczęście tak długo wyczekiwane. Z drugiej – szara rzeczywistość tych wszystkich, którzy temu szczęściu pomagają zaistnieć, płacąc wielką cenę (choć to określenie nie jest w stanie „unieść” ciężaru odpowiedzialności i presji społecznej). Szczęście okupione pytaniami, które sumienie podsuwa dniem i nocą… Dwa światy, a jednak o jedno ludzkie życie chodzi…

Wydaje się, że pierwszą próbą zrozumienia tych dwóch punktów odniesienia jest (w polskich realiach) książka „Na szczycie stromej góry – opowieści o transplantacjach”. To nie tylko – przejmujące świadectwa osób po przeszczepach, ale i pokazanie wspinaczki na 'stromą górę’ odważnych i odpowiedzialnych lekarzy… Książka tym bardziej godna uwagi, gdyż rzetelnie przedstawia historię polskiej transplantologii. Tu wreszcie nie ma jedynie słusznej metody, jedynego ośrodka, gdzie wszystko jest przewidywalne do końca i jedynej sławy medycznej…

„Na szczycie stromej góry” – dobrze oddaje klimat tego, co czuli prekursorzy polskiej transplantologii – Profesor Moll, Profesor Dziatkowiak czy Profesor Religa. To Oni – wspinając się na szczyt – udowodnili, że – nawet jeśli zdarzają się niepowodzenia – warto dalej podejmować trud wspinaczki…

Paweł Nowakowski

Styczeń 2010.

Na szczycie stromej góry. Opowieści o transplantacjach.

Dariusz Kortko, Judyta Watoła

Wydawnictwo ZNAK

Kraków 2008

Od Redakcji: zapraszamy do lektury felietonów Pana Profesora Antoniego Dziatkowiaka zamieszczanych na naszym portalu – www.naturalnie.com.pl


Autor: naturalnie