Postne smutki – precz!
Kiedy katolicka Europa pogrąża się w smętnym i postnym oczekiwaniu Wielkanocy, nadmorskie miejscowości Turcji tętnią niemal… karnawałową atmosferą, którą podgrzewają bębniarze. W gwarze mieszają się nawołujące głosy sprzedawców pamiątek, napojów, przekąsek a spikerzy zapowiadają to na co wszyscy czekali – zapasy wielbłądów. To impreza już zinstytucjonalizowana, bo nastawiona na przyciągnięcie turystów (i wyciągnięcie waluty) a hodowla ,,garbusów” do tanich nie należy. Jest zresztą dofinansowywana przez państwo. Wreszcie zaczynają się kilkunastominutowe zmagania wielbłądzich zapaśników.
Postne smutki może nam urozmaicić także święto ognia w Walencji – Falles, przypadające na połowę marca. To wielkie przedsięwzięcie jest znakiem firmowym tego miasta. Nic więc dziwnego, że przygotowania trwają wiele miesięcy (np. wybory królowej i dam dworu odbywają się już w październiku), poszczególne elementy widowiska pojawiają się jeszcze podczas karnawału a we wszystko zaangażowanych jest wiele instytucji. Falles to oczyszczenie w ogniu wszystkiego co złe, brudne, niepotrzebne. Takie porządki na wiosnę… Stosy zapala się na najmniejszych nawet placach czy skrzyżowaniach. Organizowane są procesje, występy i konkursy.
W tym samym czasie, 17 marca, Irlandia zaprasza na festiwal św. Patryka, patrona tego kraju. Od ponad 30 lat święto ma wymiar już nie tylko religijny, stało się tygodniowym festiwalem w Dublinie, w którym uczestniczy ponad milionowa publiczność. Festiwal to parady i pochody, przemarsze orkiestr dętych, huczne biesiady.
Wielkanocny karnawał
W weekend poprzedzający 23 kwietnia w angielskim Stratford od ponad 200 lat obchodzone są urodziny Szekspira. Scenariusz tej parateatralnej imprezy obejmuje m.in. rozmaite hołdy składane wybitnemu dramaturgowi, przedstawienia teatralne, uroczysty (i odpłatny!) lunch, itd. Jest to niewątpliwie wielka gratka dla miłośników twórczości Wiliama Szekspira. A jeśli komuś w tym czasie bliżej do południowo-wschodniej Hiszpanii to zapewne znajdzie się w samym środku średniowiecznych walk między Maurami a chrześcijanami. Parady i zrekonstruowana z całą pieczołowitością bitwa trwają trzy dni. Moros i Christianos odbywają się w różnych miejscowościach w różnym terminie, prawie przez cały rok…
15 maja we włoskim Gubbio w Umbrii odbywa się Wyścig Świec. Niesienie kilkumetrowych świec na 4-kilometrowej trasie pełnej zaułków, zakrętów itd. przez trzy zespoły dostarcza swoistych emocji. A wszystko to na cześć św. Ubalda, św. Jerzego i św. Antoniego.
Ewa Kłodzińska
Zdjęcia: Pożegnanie Karnawału-Berno, Joanna Nowakowska
Autor: naturalnie