„…Słowiańska
Duszo moja
Ty jesteś wpatrzeniem
W piękno…”
Karol Wojtyła, „Sonety, Zarys” (Kraków, wiosna 1939)
–
Te młodzieńcze słowa przyszłego papieża, zapisane w ostatnim czasie przedwojennego spokoju, stały się mottem programu Międzynarodowego Pleneru Artystycznego opatrzonego tytułem „Dobro i Piękno w nauczaniu Jana Pawła II”, pleneru zorganizowanego w październiku br. w Rzymie. Jego efekty – malarstwo, grafiki, kolaże, ikony, tkaninę, rzeźby dedykowane Janowi Pawłowi II w 30. rocznicę (przypadała 16 października br.) rozpoczęcia Jego pontyfikatu, można oglądać teraz w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej.
Inicjatorką pleneru była Ewa Maria Wacherlohn, malarka, twórczyni unikatowych tkanin wystawianych w wielu krajach europejskich (m.in. w Szwecji, Danii, Francji, we Włoszech), która uznając, iż otwarte artystyczne spotkania, to stwarzanie przestrzeni wzajemnej inspiracji i wymiany doświadczeń, nawiązywania nowych kontaktów, a także zawiązywania przyjaźni – skrzyknęła do Wiecznego Miasta grupę ponad 20. twórców z całego świata, w tym również z Polski i z Poznania (reprezentował nas tam artysta plastyk Witold Zakrzewski). Wszyscy uczestnicy pleneru legitymowali się znajomością języka polskiego, wielu ma polskie korzenie… Pobyt w Rzymie pozwalał im nie tylko na wielogodzinne dyskusje, prezentacje artystycznych manifestów, również na udział w cyklu wykładów dotyczących kierunków w architekturze i w sztuce (prowadził je dr inż. arch. Aleksander Niedzielski) oraz wykładów z zakresu Kultury Europejskiej (te prowadziła dr Janina Mrówczyńska – UAM Poznań).
Organizatorka pleneru dodaje: Rzym pozwalał nam iść śladami największych artystów, podziwiać ich kunszt, zatopić się w medytacji, szukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Cytuje fragment „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II:
„… współczesnych o to nie pytaj
lecz pytaj Michała Anioła
(a może także współczesnych!?)
Pytaj Sykstyny
Jak wiele tu powiedziane na tych ścianach …”
Wśród 40. prac powstałych w trakcie rzymskiego spotkania, znajdują się te wprost przywołujące Ojca Świętego – jak rzeźba przedstawiająca Papieża Jana Pawła II pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie, czy obraz – olej na płótnie pt.„Nostalgia” Katarzyny Łaty z Rzymu, która oddała umiłowanie Papieża do wędrówek po górskich szlakach. Ten obraz, z sylwetką Jana Pawła II na górskich zielonych halach, stał się też oprawą zaproszenia na poplenerową wystawę.
Dalej, prac alegorycznych, czy prac uniwersalizujących tchnienie Ducha Świętego we współczesnym świecie – jak nieprawdopodobnie piękna rzeźba z białego marmuru Lu Pin. Artystki chińskiego pochodzenia, od niedawna posiadającej obywatelstwo polskie !
Przejmujący, poetycki „Tryptyk Rzymski – S. Maria (akryl na płótnie, 80×80 cm) to praca poznaniaka Witolda Zakrzewskiego.
Dzięki Hannie Suchockiej – ambasadorowi RP w Stolicy Apostolskiej, całość plenerowego dorobku wyeksponowano w salach polskiej ambasady w Watykanie*. Zebrano je również w katalogu opatrzonym wstępem Pani Ambasador, która wraz emerytowanym duszpasterzem Polonii – arcybiskupem Szczepanem Wesołym, otwierała wystawę „Dobro i Piękno” przytaczając jeden z licznych w katalogu cytatów z twórczości poetyckiej Karola Wojtyłły – Jana Pawła II, mianowicie – wersy z „Wigilii Wielkanocnej 1966”:
Do Ciebie wołam, człowieku, Ciebie szukam – w którym
historia ludzi może znaleźć swe Ciało.
Ku Tobie idę, i nie mówię „przybądź”,
ale po prostu „bądź”,/…/
Grażyna Banaszkiewicz
Zdjęcia: Andrzej Mrówczyński
*Wystawa „Dobro i Piękno w nauczaniu Jana Pawła II” z końcem listopada br. przeniesiona zostanie na Europejski Uniwersytet w Rzymie
Autor: naturalnie