Wieniawski poleca
„Byłem tu, Fryderyk”

Kwadrofonik to jedyny tego typu kwartet w Polsce i jeden z niewielu istniejących na świecie, powstały z połączenia dwóch duetów: fortepianowego i perkusyjnego. Tworzą go Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik (Lutosławski Piano Duo), Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala (Hob-beats Duo).
Kariera zespołu rozpoczęła się w 2006 roku, od spektakularnego zwycięstwa podczas 9. Festiwalu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja", na którym muzycy otrzymali Grand Prix, Nagrodę Publiczności i Nagrodę Prezydenta Warszawy. Właśnie wtedy krytyka muzyczna uznała zespół za odkrywczy i wytyczający nowe tory w muzyce folkowej.
Kwadrofonik to zespół prowadzący niezwykły dialog muzyczny, w którym artyści niemal niezauważalnie zamieniają funkcje instrumentów – fortepiany stają się instrumentami perkusyjnymi a grupy instrumentów perkusyjnych przejmują funkcje instrumentów melodycznych. Precyzja wykonania, żywiołowość, dar nawiązywania bezpośredniego kontaktu z publicznością dają pełną gwarancję satysfakcji uczestników dźwiękowego widowiska. Muzycy, w czasie pracy nad własnymi utworami, często podążają drogą improwizacji, doświadczeń i poszukiwań dźwiękowych, mających na celu maksymalne wykorzystanie możliwości dwóch fortepianów i perkusji. W 2007 roku Kwadrofonik został laureatem prestiżowej Nagrody Specjalnej 3. Konkursu Europejskiej Unii Radiowej (EBU) "Svetozar Stracina" w Bratysławie. Nagroda za nowoczesność, innowacyjność i wierność tradycji przyznana została po raz pierwszy w historii tego konkursu. W tym samym roku kompozycje zespołu zostały zaprezentowane w programie „Late Junction" Radia BBC3.
Muzycy wykonują również kompozycje oryginalnie skomponowane na takie instrumentarium, wśród nich m. in. utwory Beli Bartóka, Georga Crumba, Rolfa Wallina, a także utwory powstałe specjalnie dla zespołu (m.in. Różnia Wojciecha Ziemowita Zycha – premiera na Warszawskiej Jesieni w 2010 roku). Ważną rolę odgrywają autorskie transkrypcje utworów symfonicznych m.in. Święta Wiosny Igora Strawińskiego (światowa premiera w wersji na dwa fortepiany i perkusję w 2008 roku) czy Mazurki i Harnasie Karola Szymanowskiego (w 2007 roku).
W 2008 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu „Folklove", wydana przez Polskie Radio, entuzjastycznie przyjęta przez krytyków, za którą muzycy otrzymali w 2009 roku Folkowy Fonogram Roku – nagrodę krytyków za najlepszą płytę z muzyką folk. Zespół gościł na wielu występach i festiwalach m.in. w Polsce, Niemczech, Izraelu, Brazylii. W 2010 roku planowane są koncerty w Irlandii, Danii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych (m.in. w prestiżowej Carnegie Hall), oraz debiut w Filharmonii Berlińskiej. Kwadrofonik doceniany jest przez publiczność nie tylko za wysoki poziom wykonawczy, lecz także za zaskakujące pomysły wykorzystania instrumentów perkusyjnych i dwóch fortepianów. Warto dodać, że koncerty te stają się pięknymi widowiskami, w czasie których muzycy w niezwykle plastyczny sposób wykorzystują często kilkadziesiąt instrumentów.
"Byłem tu, Fryderyk" 
„W tym projekcie staramy się zrozumieć, które utwory ludowe mogły zainspirować Fryderyka Chopina do napisania jego największych dzieł. Czy możliwe jest by na Chopina, poza niuansami melodii, mogły wpływać również słowa zawarte w ludowych pieśniach? Koncert jest jakby fikcyjną opowieścią, fantazją na temat tego, co kompozytor mógł usłyszeć w wiejskiej muzyce, co najbardziej zapadło w jego duszy przed wyjazdem z Polski na zawsze, i jakie cenne melodie zachował dla siebie po to, by je potem wykorzystać w preludiach, mazurkach lub też sonatach. Za pomocą dwóch fortepianów i bogatego instrumentarium perkusyjnego łączymy autentyczną, surową muzykę ludową z cytatami dzieł Chopina, należącymi do arystokracji literatury muzycznej. Ale również sami bawimy się chopinowską harmonią zestawiając ją w niekonwencjonalny i przewrotny sposób. W naszych kompozycjach przedstawiamy drogę od źródła, przez inspirację, aż do fascynacji geniuszem Chopina”.     

Miejsce: Aula Nova Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu


Autor: naturalnie