Nie zabieraj narządów
Życie po przeszczepie

 

Po raz pierwszy w historii TVP transplantacja w takim zakresie.

 

 

 

6 września br. o godz.17,20 TVP 2 ukazal się pierwszy z 5 odcinków filmów dokumentalnych poświęconych pacjentom przed i po transplantacji. Emisja cyklu odbywala się raz na tydzień, w środy o tej samej porze. Twórcą scenariusza i realizatorem jest Paweł Czuma. Autorami zdjęć są Grzegorz Jankowski, Jacek Hamkało i Wojciech Chabin.
Twórca cyklu Paweł Czuma tak wspomina okres kiedy postanowił , po namowie Stowarzyszenia „Życie po przeszczepie” rozpocząć przygotowania do kręcenia filmowych odcinków cyklu „Żyć z przeszczepem”:
„- Gdy myślałem o podjęciu realizacji filmu dokumentalnego o transplantologii targały mną mieszane uczucia. Należę niestety do licznej grupy mężczyzn, u których widok krwi i szpitalna atmosfera wywołują sensacje żołądkowe i, wstyd się przyznać, nawet omdlenia. Ale postanowiłem się przełamać i zmierzyć nie tylko z tym trudnym tematem, ale i z własną słabością. Było warto.
Na swojej drodze spotkałem kilkanaście cudownych osób, które mimo ciężkich przeżyć, słabości, czasem złego samopoczucia, zdecydowały się jednak podzielić z widzami swoim doświadczeniem i zdobytą w smutnych okolicznościach wiedzą. Wszystkich łączy jedno – są przed lub po przeszczepie i chcą powiedzieć całemu światu, jak ważna jest zmiana mentalności u ludzi, i zrozumienie, że organy ich zmarłych najbliższych mogłyby uratować życie wielu chorym, ale w skutek emocjonalnych decyzji rodzin, wbrew prawu i zdrowemu rozsądkowi, marnują się w ziemi lub krematoryjnych piecach. ”

Ze łzami w oczach wysłuchiwaliśmy historii o cierpieniu, nadziei i „drugim życiu” ludzi, którzy otarli się o śmierć i narodzili na nowo po operacji. W trakcie realizacji filmu odkrywaliśmy, co jest w życiu najważniejsze. Obserwując zmagania z codziennym cierpieniem ludzi w naszym wieku, w duchu dziękowaliśmy Bogu, że sami jesteśmy zdrowi. Równocześnie jednak naocznie przekonaliśmy się, że problem transplantologii może dotknąć każdego z nas, w każdej chwili i wtedy także my, tak jak bohaterowie filmu, staniemy się zakładnikami mentalności innych.

Każdego roku na przeszczep w Polsce czeka około 3,5 tysiąca osób. Tylko jedna trzecia z nich poddana zostanie zabiegowi. Reszta może tylko czekać i mieć nadzieję. Bo nadzieja podobno umiera ostatnia.”

Dodajmy, że w Polsce żyje około 10 000 osób z przeszczepionymi narządami: nerkami, wątrobą lub sercem. W umysłach wielu osób, dawniej i dziś, transplantacja budzi niepokojące uczucia. Z drugiej strony oczekujących na przeszczep jest kilkakrotnie więcej niż narządów do przeszczepienia. Dawcami są prawie wyłącznie zmarłe osoby. W zdecydowanej większości rodziny zmarłych odmawiają zgody na pobranie narządów. Gdyby jednak tak się stało, organy zmarłej osoby mogą uratować życie kilku osobom, które oczekują na przeszczep nerki, wątroby czy serca… Jakimi motywami kierują się rodziny zmarłych odmawiając lekarzom prawa pobrania narządów?, co czują osoby, które miały szczęście dostać w prezencie nowe życie?, jak wygląda ich świat?, czy w wyniku przeszczepu stajemy się lepsi?

Na te i inne odpowiedzi próbowali odpowiedzieć twórcy cyklu „Żyć z przeszczepem”

Filmowy cykl powstał w ramach trwającej Kampanii Społecznej na Rzecz Transplantacji
Wiecej na: www.przeszczep.pl


Autor: naturalnie