Społeczeństwo
Polska zdelegalizuje papierosy do 2030 roku?

Wiceminister Zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki poparł uwolnienie Polski od dymu tytoniowego podczas debaty dotyczącej zdrowia publicznego w Pałacu Prezydenckim. Jego propozycja spotkała się z szerokim poparciem środowisk prozdrowotnych, dla których wzorem do naśladowania stały się takie kraje jak Australia czy Finlandia, będące od wielu lat liderami w obszarze skutecznej polityki antytytoniowej. Czołowi kardiolodzy uczestniczący w XVI Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego poszli jeszcze dalej i zadeklarowali: w 2030 r. Polska ma być wolna od tytoniu.

– Wyroby tytoniowe są na ten moment legalną śmiertelną używką – mówi Łukasz Salwarowski ze Stowarzyszenia MANKO, koordynator kampanii Lokal Bez Papierosa.pl – Polityka prozdrowotna na całym świecie zmierza od wielu lat do ograniczenia następstw używania tytoniu. Stowarzyszenie MANKO popiera inicjatywę całkowitej delegalizacji wyrobów tytoniowych, ponieważ to bardzo skuteczna metoda walki z chorobami odtytoniowymi – tłumaczy.

Śladami liderów
Takie kroki podjęła już Finlandia, zapowiadając delegalizację wyrobów tytoniowych do roku 2040. Natomiast rząd stanu Tasmania w Australii zapowiedział wprowadzenie zakazu sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2000 roku. Dzięki temu kolejne pokolenia nie będą miały dostępu do wyrobów tytoniowych oraz będą dorastały ze świadomością ich szkodliwości. Taka odważna i innowacyjna forma prewencji ma skutecznie ograniczyć śmiertelność australijczyków, sprawiając że Australia pozostaje niezaprzeczalnym liderem w ochronie zdrowia swoich obywateli.

Polski obraz własny
Obecnie jednym z największych problemów w Polsce jest przedwczesna umieralność młodych dorosłych i osób w średnim wieku, która jest związana z paleniem tytoniu. – W krajach Europy Zachodniej doszło co prawda do niebywałego postępu – mówi profesor Witold Zatoński. – Zaledwie kilka procent kobiet umiera przed 65. rokiem życia. Natomiast w Polsce nadal aż co trzeci mężczyzna nie dożywa 65. roku – dodaje. Ograniczenie dostępności wyrobów tytoniowych i uwolnienie przestrzeni publicznej od dymu są zatem konieczne. Lekarze podkreślają, że wystarczył jeden rok funkcjonowania zakazu palenia w Polsce, by spadła liczba chorych trafiających do szpitali na choroby sercowo-naczyniowe.
Dane w tej kwestii są niepodważalne – w ciągu ostatnich dwóch dekad udało się zmniejszyć umieralność na pierwotne zawały serca aż o 30 tysięcy rocznie, szacuje się, że aż 20% tego spadku wynika właśnie z ograniczenia palenia papierosów.

Szansa na sukces
Polska wolna od tytoniu w 2030 r. możliwa jest jedynie, gdy uzyskany konsensus środowiska medycznego zostanie poparty działaniami politycznymi. Eksperci są zgodni co do tego, iż istnieją narzędzia, które mogą pomóc zakończyć epidemię palenia tytoniu w Polsce już w 2030 r. – Tak jak inne czynniki ryzyka: nadciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu, również ten czynnik ryzyka jest całkowicie modyfikowalny – powiedział lek. Łukasz Balwicki. – Skuteczne narzędzia to często również akty prawne, dzięki którym możemy ograniczyć dostępność produktów tytoniowych dla młodzieży, podwyższyć podatki, zakazać reklamy wyrobów tytoniowych, w konsekwencji zakazać palenia we wszystkich miejscach publicznych. Te narzędzia wszędzie na świecie przynoszą ogromny pozytywny skutek.

———————
Kampania Lokal Bez Papierosa.pl to ogólnopolska kampania społeczna zorganizowana przez Stowarzyszenie MANKO. Kampania prowadzona jest od 6 lat w niemal 300 miastach w Polsce. Jej celem jest ochrona klientów lokali gastronomicznych przed biernym paleniem. W ramach kampanii powstała sieć 2 000 lokali bez papierosa w całej Polsce, które znajdują się na interaktywnej mapie. Przeprowadzono ponad 100 eventów publicznych. Kampania otrzymała szereg prestiżowych nagród, w tym Nagrodę Prymasa Polski „Białe Kruki”, „Złote Spinacze” za najlepszą kampanię PR oraz międzynarodową „International Global Tobacco Award” za działania zmierzające do wprowadzenia zakazu palenia w Polsce.
Więcej informacji na www.lokalbezpapierosa.pl


Autor: naturalnie