Podróże kształcą
Tunezja – smak harrisy i oliwek

Warto jednak wypoczynek w nadmorskiej części kraju połączyć ze zwiedzaniem zabytkowych miast – bo jest co podziwiać! Wystarczy wspomnieć, że na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znalazło się aż osiem pozycji ze stosunkowo niewielkiej Tunezji – w tym rzymskie ruiny Kartaginy, i amfiteatru w El Jem, punickie miasto Kerkouane, najstarszy północnoafrykański meczet w Kairuanie oraz medyny Tunisu i Sousse.
Tunezja szczyci się niezwykle bogatą kulturą, a jest to wynik ponad dwóch tysięcy lat przenikania się tradycji, m.in. berberyjskiej, rzymskiej, bizantyjskiej, arabskiej, tureckiej i europejskiej. Znajdziemy tu zarówno jaskiniowe „domy troglodytów”, obronne ksary, ruiny rzymskich miast, hiszpańskie forty, korsarskie kryjówki, jak i wspaniałe zabytki dawnej architektury arabskiej. Obrazu tunezyjskiego dziedzictwa dopełniają fantastyczne muzea, prezentujące tradycyjne stroje i misterne drobiazgi z poszczególnych epok, oraz zróżnicowane tematycznie, barwne festiwale.
Pełne kolorów krajobrazy północnej Tunezji i jej wschodniego wybrzeża diametralnie różnią się od warunków panujących na południu kraju. Ta ostatnia to kraina spalonej słońcem pustyni i słonych jezior. Podczas kilkudniowego safari warto odwiedzić bajkowe górskie oazy przy granicy z Algierią, saharyjskie miejscowości Douz i Ksar Ghilane, domy troglodytów w Matmacie, berberyjski region Ksour oraz wiszące wioski w okolicach Tataouine.
Zwolennicy zorganizowanego wypoczynku i dobrej zabawy, miłośnicy architektury i pięknych krajobrazów – w Tunezji każdy znajdzie coś dla siebie.
Przewodnik Bezdroży Tunezja. Smak harissy i oliwek opisuje najciekawsze atrakcje kraju, te znane i te, których nie zalała jeszcze fala masowej turystyki. Podpowiada przy tym, jak zaplanować podróż, gdzie spać, co jeść i czego nie wolno przegapić. Fascynująca opowieść o historii i kulturze Tunezji pomoże zrozumieć specyficzną mentalność jej mieszkańców. Orientację w terenie ułatwią mapy regionów i plany miast, a czytelny układ odsyłaczy i indeks pozwolą na sprawne korzystanie z przewodnika. Całości dopełniają fotografie i zamieszczony na końcu słowniczek.


Autor: naturalnie