Taką opinię zdaje się podzielać Ferenc Mate – autor książki pt. „Mądrość Toskanii”. W ostatnim czasie pojawiło się wiele książek o włoskich regionach (a szczególnie o Toskanii) pisanych przez obcokrajowców. Często są to osoby, które postanowiły zamieszkać 'pod słońcem Italii’.
Rzeczywiście – Włochy – to ojczyzna wielu ojczyzn. Każda z nich to odmienna kultura i tradycja. Toskania jednak to 'mała ojczyzna’, która wydała wielu wybitnych artystów, poetów i myślicieli. To jednak nie jest cała prawda o tym włoskim regionie. Toskania to przecież małe, urokliwe miasteczka, pięknie położone winnice, a przede wszystkim ludzie, którzy nadal pielęgnują ojczyste tradycje. W ich życie – jak zauważa autor „Mądrości Toskanii” – nie wdarła się hałaśliwa i pełna zgiełku współczesna cywilizacja. Ferenc Mate opisuje swoje życie w tej uroczej krainie. Ma pełne prawo by snuć refleksje o życiu i toskańskiej tradycji, ponieważ mieszka tam już ponad 20 lat, we własnoręcznie odnowionym trzynastowiecznym klasztorze. Jego przemyślenia są tym bardziej ciekawe, ponieważ urodził się na Węgrzech, młodość spędził w Kanadzie, później mieszkał w Kalifornii i w Nowym Jorku, by w końcu osiedlić się w Toskanii. Autor w sposób bardzo prosty a zarazem dający wiele do myślenia, porównuje mentalność Starego i Nowego Świata. Uważa, że każdy z nich może się czegoś nauczyć od drugiego. Jednak – jak zauważa: „wygląda na to, że szala przechyla się na stronę Starego Świata, do Włoch, a przede wszystkim Toskanii, która wydaje się uosobieniem 'dobrego życia’. Z każdym z dniem blask dóbr doczesnych gaśnie w zestawieniu z prostym bogactwem codziennego życia Toskanii.”
Lektura tej książki przynosi nadzieję, że są jeszcze na tym świecie miejsca, które sprawiają, że można cieszyć się i zachwycać małymi, codziennymi rzeczami.
Paweł Nowakowski
Ferenc Mate
Mądrość Toskanii
Prószyński i S-ka
Warszawa 2010
Autor: naturalnie