Kraina Kanału Elbląskiego – przewodnik w siedmiu językach i mapa turystyczna
Kraina Kanału Elbląskiego to również istne zagłębie zabytków. W Weklicach znajduje się starożytne cmentarzysko, nieopodal Elbląga pozostałości po osadzie portowej Truso, a w Kwietniewie i Świętym Gaju średniowieczne grodziska. Nieco młodsze są liczne zabytki architektury gotyckiej z czasów panowania Zakonu Krzyżackiego. Jednymi z najciekawszych śladów przeszłości są budowane przez mennonitów domy podcieniowe i cmentarze, m.in. w Stalewie, Krzewsku, Markusach i Zwierznie. Malowniczo prezentują się także dawne posiadłości arystokratycznych rodów, zazwyczaj usadowione nad brzegiem jeziora i otoczone parkiem – Karnity, Janów czy Pozorty.
Przewodnik turystyczny pt. „Kraina Kanału Elbląskiego” to kompendium wiedzy na temat regionu. Jego wydawcą jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Elblągu, Iławie i Ostródzie oraz programem PolskaTurystyczna.pl firmy Amistad.
W przewodniku zebrano opisy najciekawszych miejscowości, zabytków – których nie można pominąć – oraz najpiękniejszych elementów przyrody, w tym jezior, parków krajobrazowych i obszarów chronionego krajobrazu. Przewodnik zawiera także informacje praktyczne – opisy szlaków turystycznych, adresy miejsc noclegowych i obiektów gastronomicznych. Całości dopełniają barwne fotografie i mapy. Przewodnik został wydany w siedmiu wersjach językowych –
w językach polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, rosyjskim i
ukraińskim.
Wraz z przewodnikiem turystycznym została wydana mapa pt. „Kraina Kanału Elbląskiego” (1:100 000, format B1), obejmująca region Kanału wraz z okolicznymi powiatami. Na mapie umieszczono także skrótowe opisy atrakcji oraz plany miast: Elbląga, Ostródy i Iławy.
Kraina Kanału Elbląskiego to wymarzone miejsce dla miłośników turystyki wodnej, pieszych wędrówek i wycieczek rowerowych. Tu można wypocząć z dala od pośpiechu dnia codziennego, w czystym środowisku i bliskim kontakcie z przyrodą.
„Kraina Kanału Elbląskiego”, Agata Grzanka, Marta Pożarska, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Amistad/PolskaTurystyczna.pl, Kraków 2010.
Autor: naturalnie